2017’de Dijital Pazarlama Trendleri!

Türkiye’de aktif internet kullanan kişi sayısı 46 Milyona ulaştı. Özellikle tablet ve PC’den internet kullanım süresi 4 saat 37 dakika, mobil cihazlardan ise 2 saat 51 dakika… İnternet kullanımı bu kadar ciddi artış yaşarken 2017’de dijital dünyayı neler bekliyor?
İçerik=Video
2016 itibariyle özgün ve markalar için yaratıcı içerik kampanyalarını okuduk, izledik ancak yeni yılda artık içerik tamamen video reklamcılığa hizmet edecek. Dijital Pazarlama kampanyalarına marka ile birleşitirilen yaratıcı video çalışmaları oldukça ilgi görecek. Özellikle viral video şeklinde hazırlanan içerikler fark yaratmak için güzel bir fırsat olacak. İçeriğin niteliği ve sıklığı da ciddi önem taşıyacak.
Simgesel ve Sezgisel Anlatıma Dikkat
İçerik planlarken artık biraz daha yaratıcı olmak devri başladı. Tüm içerik planlamalarınızda bangır bangır marka adıyla reklam yapmak yerine simgesel konumlandırma önem taşıyacak. Bu çağrışımlı reklam ister bir kelimeyle ister bir benzetmeyle yapılsın yinede o markayı akla getirecekse bu madde işlenmiş demektir. Markayla ürün arasında sezgisel bir yön bulunacak ve hikaye anlatıcılığı şeklinde daha akılda kalıcı reklam kampanyaları planlanacak.
Sosyal Medya Pazarlaması ve Araçlar
Sosyal CRM hedef kitle takibi ve kaydı için 2017 de oldukça ilgi görecek. Sosyal medya pazarlamasında özellikle monitöring araçların sayısı ve çeşidi artacak. Çok kanallı pazarlama iletişimi için markalara oldukça farklı fırsatlar doğacak. Sosyal medya müşteri ilişkileri, şikayet yönetimi, müşteri takibi için daha da önem taşıyacak.
SEO Diye Bişey Vardı!
2016’da SEO (Search Engine Optimization) yeni keşfeden markalar için oldukça etkiliydi. Ancak artık Deep Learning yani ‘Derin Öğrenme‘yi aşmak gerekecek. Anlık olarak algoritma güncellemesinin start vermesi ile değişim başlayacak. SEO yeni dönemde markalar için büyük önem taşıyacak.