Kriz Dönemlerinde Reklam ve Pazarlama Çalışmalarında Ne Yapmalı?

Rakiplerinizin duraksamasına önem vermeden çalışmaya devam edin
Stres yönetimi yapın. Rakipleriniz panikle reklam ve pazarlama faaliyetlerini durdururken bu durumu fırsata çevirebilirsiniz. Pazarlama stratejini belirleyin ve piyasada öncü rol edinin. Reklamla daha fazla görünür olun, Fırsatları değerlendirin. Reklam ve pazarlama için kullanacağınız bütçeyi bir kayıp olarak görmek yerine potansiyel satış fırsatlarının ve daha büyük bir ciro varlığının farkına varın.

Fırsatı Gösterin
Sektörünüze göre tüketici açısından şu anda satın almanın faydasını gösterin. Bu fırsatın “sonra” olmayacağına inandırın ve müşterilerinizi buna ikna edin..

Doğru Marka Olduğunuza İnandırın
Kriz anlarında kaygınız artabilir. Tüketici alışveriş yapacağı markaya karşı ekstra güven arayışına girecektir. Diğer müşteri deneyimlerini ön plana çıkarın ve güven arttırıcı şirket verilerini paylaşmaktan çekinmeyin.

Doğru Hedef Kitle Seçin
Kriz günlerinde genel bir pazarlama stratejisi yerine hedef kitle segmentlerini özelleştirin. Reklamlarınızı bu hedef kitleyi harekete geçirecek şekilde belirleyin.

Doğru Mesaj Belirleyin
Böyle dönemlerde olağan pazarlama süreçlerindeki pazarlama mesajları güçlü etki yaratmaz. Fiyat fırsatı ile fayda arasındaki güçlü bağı oluşturacak özel mesajla reklam süreçleri yönetilmelidir. Umut ve güven aşılayın

Doğru Mecraları Seçin
Kriz günlerinde;Segmente edilmiş hedef kitleye doğru mesajla, hızlı bir biçimde ulaşmak gerekir. Böyle süreçlerde dijital en etkili kanaldır. Facebook, Adwords reklamları, pragramatik reklam, Youtube reklamları en etkili reklam kanallarıdır. Satış tekliflerinizi(fırsatlarınızı) en hızlı ve etkili biçimde tüketiciye dijitalle ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın
Kriz günlerinde Facebook ve Instagram başta olmak üzere kurumsal sosyal medya hesaplarını etkin kullanın. Üretim ve hizmet sürecinizle ilgili organik paylaşımlarınız krize dayanıklılığınıza işaret eder, reklam çalışmalarınızı kuvvetlendirir.

Doğru Bütçe Belirleyin
Reklam çalışmalarına devam etmekle birlikte bütçeyi çok kısmak hedef kitlelerinize ulaşma imkanınızı da kısıtlar. Özellikle dijital pazarlama bütçenizi artırmanız ulaşılabilirliğini artırır.

Doğru Ajansla Çalış
Reklam ve pazarlama süreçlerinde seçtiğiniz çözüm ortaklarınız, partnerleriniz kriz dönemlerinde etkin çözümler üretmenizi de güçlendirir. Kriz dönemleri aynı zamanda reklam sektöründe faaliyet gösteren ajansları ve şirketleri de etkiler. Altyapısı güçlü ve aynı zamanda kriz yönetimi konusunda deneyimli ajanslarla çalışmanız süreç yönetiminizi ve verimliliğinizi de artırır.