Mobil Cihazların Etkisi 2019 Yılında Artacak

Türkiye’de 2017’de mobil cihazların etkisi bir önceki yıla göre ciddi bir artışla kendini göstermişti. Kullanıcılar günde ortalama 3 saat mobil cihazlarından internete bağlandılar. Mobil cihazlardan gelen tüm web trafikleri %28’den %61’e yükseldi. Tüm bu rakamlar bile 2017 de mobil cihazların artış hızını ve hayatımızdaki yerini gayet net açıklıyor.

Mobil cihazlardan en fazla ziyaret alan sektörler ise başta bankacılık olmak üzere, sağlık ve haberleşme, teknoloji başı çekiyor diyebiliriz. Aynı zamanda mobildeki içerik tüketiminde, videonun çok büyük bir trafik getirdiğini önemle belirtelim. Facebook, instagram’da video ile ilgili çalışmaların artışı ve hızlıca oynaması da bu içeriklerin daha fazla tıklanabilir olmasına fayda sağlamıştır.

Markaların dijital reklam yatırımları önemli ölçüde mobile aktarıldı. 2017 de mobil reklam yatırımları yapılan araştırmalar sonucunda %59 artış gösterdi. 2018 yılında mobile olan girişlerin ise bu rakamları üzerinde seyredeceği çok net… Markaların 2018 planında video reklamcılığa ve mobili özel hedefleme ile kurgulayacakları her türlü stratejinin doğru bir çalışma olacağını söyleyebiliriz.