Sosyal Medyada Var Olmak Yeterli Mi?

Teknolojinin gelişmesiyle ve her geçen gün değişen tanıtım kampanyalarından faydalanmamak elde değil. Son dönemlerde sağlam adımlarla ilerleyerek, kendine yer edinen ‘sosyal medya’ son derece revaçta.

Bu yeni düzen ile birlikte iletişim ve tanıtım kampanyaları da değişiklik gösteriyor. Anlık olarak paylaşabileceğimiz bilgi transferlerinin adresi sosyal medya, iyiden iyiye vazgeçilmez bir hal aldı. Durum böyle olunca özel ya da kamu kurumları sosyal medyada yerini almaya başladı. Peki sosyal medya ile hedeflenen ne, hedef kitle belirlendi mi, hangi sosyal medya aracı kampanyalara uygun olur? Sorularından oluşan bir yol haritası çizilmeli.Sosyal medya doğru ve etkin kullanılırsa, geniş pazar ağında payınıza düşen hem itibar hem de maddi kazanç olacaktır. Fakat asıl konu, sosyal medyada var olan bir marka, kurum, kuruluş kendini iyi bir şekilde yansıtacak mı! Sosyal medya hesaplarının tümü açılıp haftada 1-2 gün yapılan içi boş paylaşımlar markaya olan bakışı sarsabilecek kadar güçlü bir etkiye sahip.

Sosyal medyada sadece var olmak yetmez! Yapılan doğru paylaşımlar ve takipçiler ile kurulan iletişimler, kampanyaların aktarılması her sosyal platformun tarzına göre hakkını vermeli. Doğru adımlar izlenirse sosyal platformlar güçlü bir pazar haline getirilebilir ve markayı ön plana çıkarabilir. Son dönemlerde vazgeçemeden kullandığımız bu dev platform sosyal medya, geleneksel medyayı geride bıraktı bile… Geleneksel medyanın devam edeceği gerçeği açık, ancak tercih edilme sıklığı ve kanalları şimdiden değişmiş durumda. Sistemli bir plandan sonra marka bilinirliğinizi arttıran, pozitif marka algısı yaratan, müşteri hizmetleri ve satış kanallarına destek olan sosyal mecralardan verim almak hiç de zor değil…

Sosyal ve dijital iletişim kanallarının etkisini azımsayan kurumlar olsa da, bu sürece kendini adapte eden gelişen ve değişen profesyoneller de varlığını koruyor. Sosyal medyayı etkin ve planlı kullanmak, alınacak verimin boyutlarını net bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.